top of page

Więcej pomysłów na wycieczki z Sewilli

Widok na sewilską campiñię w alkazaru w Carmonie.


 

Constantina w Sierra Norte de Sevilla.


 

Z wizytą w hodowli byków.


 

Bodegi z wzmacnianymi winami. 


 

Wejście do prehistorycznego grobowca w Antequerze.


 

Pola ryżowe w Puebla del Rio.


 

Konie pasące się na łąkach w miejscowości El Rocio.


 

Reklama wina z Sanlucar de Barrameda malowana na płytkach ceramicznych.


 

Białe miasteczko Vejer de la Frontera, na południe od Kadyksu.


 

Bardzo blisko (ok. 30 minut drogi samochodem)​

Carmona: jedno z najpiękniejszych średnich miast Andaluzji. Zachowało tradycyjną architekturę oraz czar autentycznego hiszpańskiego historycznego miasta z malowniczymi ulicami, potężnymi klasztorami i pałacami, podcieniowym placem targowym. Z fortecy przekształconej na hotel roztacza się nieprawdopodobny widok. Warto przysiąść na tarasie hotelowej kawiarni.

 

Alcala de Guadaira: to stare miasto przecięte rzeką Guadaira słynęło z młynów wyrabiających przednią mąkę wspominaną nawet w Don Kiszocie Cervantesa. wtopione w nadrzeczne szuwary arabskie młyny tworzą nostalgiczny pejzaż, którym można zachwycić się z dobrze oznaczonych tras spacerowych.

Hodowla byków - w okolicach Sewilli są prowadzone z pasją hodowle byków przeznaczanych na korridy. Zwierzęta żyją na wolności na hektarach przepięknych wzgórz porośniętych rzadkim lasem wiecznozielonych dębów. Wizyta hodowli przypomina safari wśród zwierząt, a przewodnikami są sami hodowcy, których ogromna wiedza sprawia, że nabywamy szeroką perspektywę na kontrowersyjny i wciąż żywy hiszpański zwyczaj walk byków. 

Itálica: rozległe ruiny rzymskiego miasta, które w starożytności pełniło funkcję ekskluzywnego kurortu dla weteranów wojennych. Miejsce narodzin dwóch cesarzy rzymskich: Trajana i Hadriana. 

Klasztor świętego Izydora w Santiponce: ogromny klasztor cystersów, później hieronimitów. Wspaniałe wnętrza z freskami i dekoracjami w ceramice. Kościół klasztorny skrywa jeden z najwybitniejszych hiszpańskich ołtarzy barokowych i jest dziełem Juana Martineza Montanesa powstałym w latach 1609-1613.

Rozlewiska Guadalqiviru - pola ryżowe w Puebla del Rio: zaskakujący i nostalgiczny pejzaż pól ryżowych w rozlewiskach Guadalwuiviru. Gruntowe drogi prowadzą między nieskończonymi polami, a wśród nich możemy obserwować niezliczone gatunki ptaków. Warto zatrzymać się w którymś z okolicznych zajazdów i spróbować typowych dań na ryżu.  

Blisko (ok. godzina drogi)

Sierra Norte de Sevilla - park krajobrazowy zaledwie godzinę drogi od Sewilli, gdzie łagodne wzgórza są porośnięte dehesą (rzadki las dębów, wsród których wypasa się owce i byki), winnicami i gajami oliwnymi. Piękne miasteczka takie jak Cazalla de la Sierra, Constantina, Alanis, Guadalcanal oferują wspaniałą, autentyczną kuchnię zakrapianą słynnymi lokalnymi winami, region jest gęsto poprzecinany atrakcyjnymi i nietrudnymi trasami wycieczkowymi (wiele z nich można przebyć na rowerze, na miejscu nie brak wypożyczalni). 

Sierra de Aracena - położony na zachód od Sewilli park krajobrazowy. Podobnie jak Sierra Norte odkryjemy tu autentyczne i piękne miasteczka tradycyjnie zajmujące się kurowaniem słynnych iberyjskich szynek i zbiorami owoców lasu: kasztanów i grzybów. Aracena, Almonaster, Linares de la Sierra to tylko niektóre miejsca. 

Sanlucar de Barrameda (skonsultuj także możliwość wycieczki statkiem): miasto u ujścia rzeki Guadalquivir. To tutaj statki zmierzające w stronę Ameryki wypływały na ocean. Miasto straciło swoją pozycję i bogactwa, od lat jest pogrążone w charakterystycznej, niepozbawionej uroku nostalgii za dobrymi czasami. To tu dojrzewają wina manzanilla, tu również w sierpniu odbywają się słynne gonitwy koni po plaży nad Atlantykiem.

El Rocio: niezwykłe miejsce, które śmieje się z etykietek. Powiedzieć, że to najsłynniejsze andaluzyjskie miejsce pielgrzymkowe, to z jednej strony prawda, ale z drugiej: nie ma wiele wspólnego z tym, co zwykliśmy wyobrażać sobie, kiedy myślimy: miejsce pielgrzymkowe. Miasteczko, jakby żywcem wyjęte z westernu, gdzie mieszkańscy poruszają się na koniach i w rozpylających tumany piachu jeepach, położone u progów parku narodowego Donana, otoczone mokradłami odwiedzanymi przez setki ptaków, pastwiskami z dzikimi końmi. El Rocio jest jedyne w swoim rodzaju i absolutnie warte wizyty. 

Miasta La Campiña: Marchena, Utrera, Ecija, Fuentes de Andalucía, Arahal, Osuna: Campiña to równiny pomiędzy Sewillą a Kordobą, jedne z najżyźniejszych ziem w Europie. Wśród bezkresne pola pszenicy znajdziemy wspaniałe miasta, w których rezydowali właściciele pól nie żałujący środków na pałace, miejscowe kościoły i klasztory a nawet uniwersytet. Warto zorganizować jednodniową trasę i odwiedzić kilka z tych wspaniałych miast. 

Trochę dalej (ponad godzinę drogi):

Sierra de Grazalema i jej białe miasteczka: przepięknie położone miejscowości w malowniczych górach Grazalemy. Słynne są produkowane tam kozie sery, ale przede wszystkim warto odwiedzić te miejsca dla wspaniałych widoków, gdzie architektura bielonych wapnem miast idealnie harmonizuje z majestatycznymi górami. W regionie nie brak również tras pieszych: spacerowych i górskich.

Park Narodowy la Doñana: jedna z najcenniejszych rezerw biosfery w Hiszpanii, uznana przez UNESCO za dziedzictwo ludzkości. Wydmy, mokradła, lasy piniowe są siedliskiem zagrożonych gatunków zwierząt z niezwykle rzadkim rysiem iberyjskim na czele. Zwiedzanie parku odbywa się tylko w zorganizowanych grupach i pod przewodnictwem pracowników parku. 

Arcos de la Frontera i Bornos: przepiękne miasta tętniące historią Starej Andaluzji. Wspaniała architektura pałaców, kościołów i tradycyjnych domów łączy się z wyjątkowymi widokami. Sam spacer ulicami jest wart podjętej drogi. 

Daleko (rozważ dodanie noclegu na miejscu lub w pobliżu i przeorganizowanie programu:

Gibraltar: jest położony 200 kilometrów od Sewilli, co oznacza około 2 godziny jazdy. Warto więc rozważyć nocleg w Kadyksie lub w nadmorskich miasteczkach położonych na południe od miasta - Zahara de los Atunes, Conill de la Frontera, Tarifa - i zwiedzić te piękne strony. Obowiązkowa wizyta w Vejer de la Frontera oraz wśród wspaniałych ruin rzymskiego miasta Baelo Claudia położonego na plaży Bolonia.

Granada: oddalona od Sewilli o 250 kilometrów czyli 2h30 jazdy. 

Warto więc wybrać się tam na jedną a nawet dwie noce. Po drodze do Granady przystanek w Antequerze będzie pretekstem do odwiedzenia wpisanych na listę UNESCO prehistorycznych konstrukcji nagrobnych: dolmenów. 

Widok miasteczka Guadalcanal wśród wzgórz Sierra Norte.

 

Alhambra w Granadzie. 

 

bottom of page